Ο Τσιτσιπάς στον τελικό

Σπουδαίες στιγμές για το ελληνικό τένις. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε και του Πάμπλο Καρένιο Μπούστα χωρίς να χάσει σετ και προκρίθηκε στον πρώτο τελικό της καριέρας του σε ATP διοργάνωση, στο Open της Βαρκελώνης!

Ακόμη ένα μαγικό παιχνίδι από τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα όλων των εποχών και απίθανη πρόκριση στον τελικό του 500αριου τουρνουά της Ισπανίας, Barcelona Open, δίχως να χάσει σετ μετά από πέντε αγώνες του στο τουρνουά!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα ούτε απέναντι στο Νο11 του κόσμο Πάμπλο Καρένιο Μπούστα και τον κέρδισε μετά από 1 ώρα και 36 λεπτά αγώνα για να προκριθεί στον τελικό, με τελικό αποτέλεσμα 7-5, 6-3.

Παίζοντας τένις βγαλμένο από το μέλλον, ο “Στεφ” εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο την ανωτερότητά του μέσα στο court επί του φοβισμένου και ανήμπορου να βρει ρυθμό Ισπανού και πέτυχε ακόμη μια σπουδαία νίκη αυτήν την εβδομάδα στο χώμα της Βαρκελώνης.

Πλέον, ο Στέφανος Τσιτσιπάς εξασφάλισε την είσοδό του και στο Top50 της παγκόσμιας κατάταξης, καθώς στην χειρότερη των περιπτώσεων από την ερχόμενη εβδομάδα θα βρίσκεται στο Νο44 του κόσμου!

Στον τελικό που θα γίνει αύριο στην Ισπανία, ο 19χρονος πρωταθλητής μας θα έχει, σίγουρα, την μεγαλύτερη πρόκληση της ζωής του, αφού θα αντιμετωπίσει το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης αυτήν την στιγμή και κορυφαίο τενίστα όλων των εποχών στο χώμα, Ράφα Ναδάλ, ο οποίος επιβλήθηκε του Βέλγου Νταβίντ Γκοφάν με την σειρά του πολύ άνετα με 6-4, 6-0.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε φανταστικά την αναμέτρηση κόντρα στο Νο11 της παγκόσμιας κατάταξης και παίζοντας τρομερό, αποφασιστικό τένις, αιφνιδίασε στο μέγιστο τον αντίπαλό του και προηγήθηκε πολύ νωρίς με 3-0 δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις του.

Πριν καλά-καλά περάσουν δέκα λεπτά αγώνα, ο Τσιτσιπάς είχε πάρει τους πρώτους 12 από τους 15 πόντους που παίχτηκαν και έστειλε ηχηρό μήνυμα στον Καρένιο Μπούστα πως θα πρέπει να… φτύσει αίμα για να τον κερδίσει.

Χωρίς ίχνος άγχους και με περίσσια αυτοπεποίθηση, ο “Στεφ” αξιοποίησε εξαιρετικά την ανωτερότητά του και την αδυναμία του Ισπανού να τον απειλήσει και έφτασε στο 5-2, έχοντας χάσει μόλις τρεις πόντους στα τέσσερα σέρβις γκέιμς του.

Ο Τσιτσιπάς πήρε τις μπάλες στα χέρια του για να σερβίρει για το σετ στο 5-3, δημιουργώντας μάλιστα σετ πόιντ στο 40-30 υπέρ του, όμως με δικά του λάθη επέτρεψε τον Μπούστα να στείλει για πρώτη φορά σε ισοπαλία ένα σέρβις γκέιμ του και από εκεί και έπειτα να απειλήσει με μπρέικ πόιντ.

Χωρίς να λογαριάζει την κρισιμότητα του πόντου ο Μπούστα έδειξε σημάδια μεγάλου παίκτη, επιτέθηκε με το φόρχαντ και εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία του “σπάζοντας” το σερβίς του “Στεφ” για πρώτη φορά.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο αγώνας οδηγήθηκε στο 5-5 με love σέρβις γκέιμ του Ισπανού, ο οποίος πλέον είχε την ψυχραιμία και το μομέντουμ με το μέρος του. Όχι για πολύ όμως.

Αυτό, γιατί αφού κράτησε το σερβίς του και ξαναπήρε προβάδισμα με 6-5 ο Στέφανος, στην συνέχεια με τρεις σερί κερδισμένους πόντους έκανε το 0-40 και δημιούργησε τρία συνεχόμενα σετ πόιντς.

Στην δεύτερή του ευκαιρία στο γκέιμ και στην τρίτη του συνολικά στην αναμέτρηση για να πάρει το σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς “έσπασε” το σερβίς του Μπούστα και πήρε κεφάλι με 7-5 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, από τον ίδιο και το box του.

Έναρξη δευτέρου σετ, με τον Μπούστα να είναι εμφανώς πιο συγκεντρωμένος και προσαρμοσμένος στο παιχνίδι του Έλληνα πρωταθλητή, κάνοντας τον πλέον να χρειάζεται περισσότερες μπάλες για να τελειώσει πόντους.

Ο Στέφανος όμως, δεν είχε πρόβλημα ούτε έτσι. Αφού οι δυο τους έφτασαν στο 2-2 χωρίς μπρέικ πόιντς στην αναμέτρηση, ο 19χρονος “Στεφ” προηγήθηκε με 3-2 κρατώντας το σερβίς του άνετα και δημιούργησε με ένα μαγικό drop shot την πρώτη του ευκαιρία να “σπάσει” το σερβίς του Ισπανού, στο αμέσως επόμενο γκέιμ

Όντας απόλυτα ψύχραιμος, δείχνοντας σπουδαία ψυχική κι αγωνιστική ωριμότητα, ο Τσιτσιπάς πήρε εκ νέου προβάδισμα με μπρέικ φτάνοντας το σκορ και στο 5-2, όντας μόλις ένα γκέιμ μακριά από μια ιστορική πρόκριση.

Ο Έλληνας ήταν εντυπωσιακός καθ΄όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν θα μπορέσει να κάνει λάθος σε ένα τόσο κρίσιμο σημείο για την έκβαση του τουρνουά.

Παίρνοντας τις μπάλες στα χέρια του για να λήξει το ματς στο 5-3, αν κι βρέθηκε με 15-30 πίσω, επιστράτευσε το καλύτερό του τένις και στην δεύτερη ευκαιρία του να τελειώσει τον αγώνα μπόρεσε να “κλειδώσει” την μεγαλύτερη πρόκριση της ζωής του, με τελικό σκορ 7-5, 6-3.

Σάββατο 28/4: Ημιτελικοί Barcelona Open

Tsitsipas (Greece) beat Carreno Busta (Spain) 7-5, 6-3