20 Grand Slam o Roger Federer

Ο Roger Federer κατέκτησε τον 20ο Grand Slam τίτλο της καριέρας του στη Μελβούρνη της Αυστραλίας, νικώντας τον Μαρίν Τσίλιτς στα πέντε σετ στον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν. Το Tennis24 αναλύει τον συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο 36χρονος Ελβετός superstar βρίσκεται και πάλι στο επίκεντρο.

Μετά από ακόμη μια φοβερή πορεία που πραγματοποίησε στη Μελβούρνη, ο Φέντερερ στέφθηκε πρωταθλητής για 6η φορά στην καριέρα του στο Αυστραλιανό Όπεν.

Αυτό το τρόπαιο που σήκωσε στον ουρανό της Αυστραλίας ήταν και το 20ο της καριέρας του σε διοργάνωση Grand Slam.

Για να φτάσει μέχρι εκεί όμως, χρειάστηκε να δεινοπαθήσει στον τελικό απέναντι στον φιλόδοξο Κροάτη Μαρίν Τσίλιτς, ο οποίος του έκανε τη ζωή δύσκολη στέλνοντας την μεταξύ τους αναμέτρηση σε 5ο και καθοριστικό σετ, όπου κρίθηκε και ο αγώνας.

Το Τennis24 αναλύει:

1ο Set

Οι δυο τενίστες μπήκαν στο court θέλοντας να δείξουν πως βρίσκονται επάξια στον τελικό της φημισμένης διοργάνωσης.

Το φαβορί ήταν βέβαια ο Ρότζερ Φέντερερ, όμως ο Τσίλιτς δεν ήθελε να έχει ρόλο κομπάρσου στον τελικό, πράγμα που το έδειξε στην εξέλιξη του ματς.

Ο Φέντερερ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, με τον Κροάτη αντίπαλό του να μην έχει την απαραίτητη αυτοσυγκέντρωση που χρειαζόταν στην έναρξη της αναμέτρησης και να δέχεται από πολύ νωρίς το break, που τον αφήνει παράλληλα πίσω στο σκορ με 2-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ελβετός έχει σκοπό να κλείσει το 1ο σετ με συνοπτικές διαδικασίες και κάνει δεύτερο συνεχόμενο break, αυξάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0, έχοντας πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα για το 1-0 στον τελικό.

Ο Τσίλιτς βρίσκει σκορ κρατώντας δυο service games του εν συνεχεία, όμως είναι ήδη αργά, αφού ο Ελβετός ”Βασιλιάς” γράφει το 1-0 με 6-2, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του.

2ο Set

Στο 2ο σετ όμως, τα πράγματα εξελίχθηκαν εντελώς διαφορετικά για τους δυο τενίστες.

Ο Ρότζερ Φέντερερ μπορεί να συνέχισε στον ρυθμό του, θέλοντας να κάνει το 2-0 και να ”καθαρίσει” εν πολλοίς την υπόθεση τίτλος, όμως ο Τσίλιτς ήξερε πως έπρεπε να δηλώσει παρόν και να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 1-1.

Για αυτό, φρόντισε να ανεβάσει την απόδοσή του και να απειλήσει ουκ ολίγες φορές τον Ρότζερ, με κύρια χαρακτηριστικά του τα βαριά του forehand αλλά και τα crosscourt backhand τα οποία ταλαιπώρησαν τον 36χρονο, που χρειαζόταν να κάνει αρκετές φορές μεγάλες προσπάθειες για να βγάλει άμυνες.

Ο Τσίλιτς ισορρόπησε το ματς, είχε μάλιστα τις ευκαιρίες του να περάσει μπροστά με break στο 1-1(0/2) και τελικά αφού έσωσε και τρεις ευκαιρίες του Ελβετού να κάνει break στη συνέχεια, το παιχνίδι οδηγήθηκε στο tie-break.

Ο Κροάτης λίγο νωρίτερα, βέβαια, είχε απωλέσει break point-set point στο 4-5 υπέρ του, για να κάνει το 1-1.

Στην ρώσικη ρουλέτα του tie-break, παρότι ο Φέντερερ ”χτύπησε” πρώτος τον αντίπαλό του παίρνοντας προβάδισμα με 3-2, ο Τσίλιτς γύρισε την κατάσταση και δημιούργησε δυο σερί set points στο 4-6 υπέρ του και εκμεταλλευόμενος το δεύτερο, ισοφάρισε σε 1-1 βάζοντας φωτιά στον τελικό.

3ο Set

Μετά το ηχηρό παρόν που δήλωσε ο Κροάτης Νο6 στην παγκόσμια κατάταξη στο 2ο σετ του αγώνα, το 3ο κομμάτι της αναμέτρησης έμελλε να είναι καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, καθώς όποιος αθλητής το κατακτούσε θα έπαιρνε σπουδαίο προβάδισμα νίκης.

Ο Φέντερερ έδειξε την κλάση του.

Παίζοντας και πάλι σε υψηλά επίπεδα, έχοντας το 1ο του σερβίς σε εξαιρετική κατάσταση, όπως και στο 1ο σετ, ο Ελβετός μερίμνησε να κατακτήσει και πάλι άνετα το 3ο κομμάτι της αναμέτρησης και να κάνει το 2-1 υπέρ του, όντας πλέον μόλις ένα σετ μακριά από τον τίτλο στη Μελβούρνη.

Ο Φέντερερ μετά από 30 λεπτά αγώνα, 6 μόλις περισσότερα λεπτά από όσο χρειάστηκε στο 1ο σετ, έκανε το 2-1 με 6-3 και έδειξε εκ νέου ποιος είναι το αφεντικό στο παιχνίδι, έχοντας παράλληλα τον πρώτο λόγο για το τρόπαιο.

Το 82% κερδισμένων πόντων στο 1ο σερβίς από μόνο του… λέει πολλά με τον Φέντερερ να κάνει ένα break στο 3-2 και να διατηρεί το προβάδισμά του μέχρι το τέλος του σετ, ώστε να κάνει το 2-1 με μαθηματική ακρίβεια.

4ο Set

Μπορεί το φαβορί της αναμέτρησης, Ρότζερ Φέντερερ, να βρέθηκε μόλις μια ανάσα από την κατάκτηση του 4ου σετ, που θα σήμανε το τέλος του αγώνα, μιας και πέρασε μπροστά με break από νωρίς, ο Τσίλιτς όμως μάζεψε τα κομμάτια του και έκανε μια απίστευτη ανατροπή για να διαμορφώσει το 2-2.

Ο Φέντερερ ”πάτησε” στην κακή ψυχολογική κατάσταση του Κροάτη και προηγήθηκε με 2-0 στο 4ο σετ απλουστεύοντας τα πράγματα ακόμη περισσότερο.

Όμως, η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στο έκτο game του σετ, όταν ο ίδιος σέρβιρε, ήταν κάτι παραπάνω από πασιφανές και οδήγησε τον… ράκο Τσίλιτς στο σπάσιμο του σερβίς του,για να επιστρέψει στο ματς κάνοντας το 3-3.

Ο Φέντερερ δεν έβρισκε λύσεις από το 1ο του σερβίς, μιας και πέρασε μόλις 35% από αυτά και ο Κροάτης το εκμεταλλεύτηκε παίζοντας ψύχραιμα και ”γυρνώντας” στην διεκδίκηση της κατάκτησης του 4ου σετ.

Ο Τσίλιτς ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του, ανέβασε πάρα πολύ την απόδοσή του, έκανε μεστή εμφάνιση από τα μέσα του σετ και έπειτα και έκανε εν τέλει το 2-2 με 6-3, προσδίδοντας άγρια ομορφιά στον τελικό, ο οποίος οδηγήθηκε σε 5ο και καθιρστικό κομμάτι του ματς.

5ο Set

Ο τελικός είχε φοβερή τροπή στο 4ο σετ, με τους δυο αθλητές μετά την υπερπροσπάθεια του Τσίλιτς, να αναγκάζονται να λύσουν τις διαφορές τους στο τελευταίο, καθοριστικό κομμάτι του αγώνα.

Ο Κροάτης γεμάτος αυτοπεποίθηση, απέναντι σε έναν κουρασμένο μεν, μαχητή δε Ελβετό, ήθελε να πάρει προβάδισμα από νωρίς στο 5ο σετ και να πάρει τα ηνία του τελικού στα χέρια του, για πρώτη φορά!

Στο πρώτο service game του ”Βασιλιά”, ο Τσίλιτς πατούσε καλύτερα στο court και δημιούργησε τρια break points, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει το 0-1 υπέρ του.

Αυτό μάλλον λειτούργησε σαν σημείο κλειδί και αφύπνισης για τον Ελβετό, ο οποίος επιστράτευσε όλες του τις δυνάμεις, ξέσπασε φωνάζοντας αρκετές φορές COME ON! μετά από κερδισμένους πόντους του και έκανε στο αμέσως επόμενο game ένα break που του έλυσε τα χέρια.

Ο Φέντερερ έκανε το 2-0 και ανέβασε ταυτόχρονα ρυθμό στο παιχνίδι του αποφασισμένος πια να ”κλείσει” τον τελικό και να πάρει το 20ο Grand Slam τρόπαιο σπίτι του.

Ο Τσίλιτς δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την συγκεκριμένη εξέλιξη στον αγώνα και μετά το 3-1, έχασε τρία ακόμη συνεχόμενα games, που σήμαναν το τέλος του τουρνουά.

Μεγάλος νικητής μετά από 3 ώρες και 7 λεπτά αγώνα ο Ελβετός Ρότζερ Φέντερερ, Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, με τελικό αποτέλεσμα 6-2, 6-7(5), 6-3, 3-6, 6-1.

Τα Στατιστικά του Αγώνα

Ο Φέντερερ υπερίσχυσε σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

Αρχικά, ο 36χρονος πολυνίκης του Αυστραλιανού Όπεν μέτρησε 24 άσους έναντι 18 του Μαρίν Τσίλιτς.

Ο Ελβετός έκανε 4 double faults, ενώ ο Κροάτης τελείωσε τον αγώνα με 5.

Όσον αφορά τα ποσοστά στα σερβίς, ο Φέντερερ είχε 80% κερδισμένων πόντων στο 1ο του σερβίς και 58% στο 2ο.

Ο Τσίλιτς από την άλλη, Νο6 στην παγκόσμια κατάταξη, είχε 69% κερδισμένων πόντων στο 1ο σερβίς και 51% στο 2ο.

Στην μοναδική στατιστική κατηγορία που ο Τσίλιτς ήταν καλύτερος, ο Φέντερερ είχε 41 winners, έναντι 45 του υψηλώσομου big hitter Κροάτη.

Τέλος, 64 ήταν τα αβίαστα λάθη του Τσίλιτς και 40 του Φέντερερ, με τα ποσοστά στα break points… παραδόξως να είναι επίσης υπέρ του νικητή.

Με 46% τελείωσε ο Ρότζερ έχοντας 6/13 προσοπάθειες για σπάσιμο του σερβίς του αντιπάλου του, με τον Τσίλιτς να τελειώνει τον τελικό έχοντας 2/9 ευκαιρίες για break που σημαίνει 22% επιτυχία.

Πηγή: www,tennis24.gr

Η Sipitanos Tennis Academy, ιδρύθηκε τον Απρίλιο του 2017, και λειτουργεί εντός των εγκαταστάσεων του 5* Hotel Nikopolis
Phone: +306977740154
Asklipiou 16-18